AKTUÁLNĚ
PŘEDSTARTOVNÍ INFO: Věci si můžete dát průběžně během ČT a PÁ (do 17.00) k panu Růžičkovi do Suterénu (Palachova 1748/7). Budou odvezeny do Krásného Lesa - odbočka od kostela na cyklostezku ke Špičáku, k podjezdu dálnice (v příp. hromů a blesků se zde operativně schováme), lze tu zaparkovat i auta. Po páteční veselici ráno (do 9:00) vyjedeme směrem na Adolfov, kde se k nám můžete připojit z cyklobusu, co z UL odjíždí v 9:00 od divadla, a zvolit krátkou jednodenní, nebo delší dvoudenní trasu. Podrobnosti na www.kammweg.cz, v nouzi možno použít mobilní telefony. Spacáky, plachty, stany nebo podobné věci pro přežití s sebou. 
Hezkého dne přeje Milan (pekky@dbdent.cz), ale já to neslavim...
21. 6. pá - 23. 6. ne
ZANIKLÁČE 2013 - Na kole po Severním Polabí a zaniklých místech (fotograficky-cyklistické putování zákoutími Ústecka) - Občanské sdružení Ústecká kulturní platforma ’98 pořádá za podpory Města Ústí n. L. (usti-nl.cz) sportovně-poznávací akci kombinující turistiku, lehké sportovně dovednostní disciplíny a zájem o krajinu Severního Polabí.
Druhý ročník směřuje do krásných a poměrně neznámých koutů ústeckého okolí. Na trase budou účastníci pořizovat foto-snímky výše zmiňovaných lokalit a významně tak rozšíří dokumentární fond souvisejícího projektu MĚSTA, OBCE, OSADY A LIDÉ SEVERNÍHO POLABÍ (www.severnipolabi.cz) - trasa:
21. 6. pá - den první
V pátečním odpoledním časovém horizontu se první den sejdeme v prostoru někdejší největší obce Ústecka, Krásném lese (obecpetrovice.cz)  , jejíž část u hranic žel vzala definitivně za své - viz Krásný Les - dolní část (Schönwald) . Hvězdicový start: od kostela  a konečné autobusu, v prostoru za dálnicí. Půl kilometru severozápadně od obce, téměř na hranici s Německem, leží jeden z nejpozoruhodnějších skalních útvarů východních Krušných hor (vychodnikrusnohori.org) - Špičák (724 m n. m.)  - viz Špičák - Schutzhütte (Spitzberg - Schutzhütte) , kde zhodnotíme na vlastní uši a kůži, zda-li na stráních a loukách prořízlých dálnicí je narušen klid a krajinný ráz a nevyžádal-li si zde lidský pseudopokrok daň příliš velkou.

V místě zaniklé horské chaty proběhne večerní vyhlášení cen za nejrychlejší výjezd Nakléřovského kopce s předáním cen v jednotlivých kategoriích. Rovněž se uskuteční pokus o nalezení jeskyně a studánky (estudanky.cz), co se tu dle historických pramenů nacházejí, první den putování ukončíme společně u zaniklé Schutzhütte, kde stateční přes noc rozbijí tábor a den se zhodnotí. Účastníci si vymění a vzájemně doplní zážitky a zkušenosti (večer s ohněm).
Kammweg - Rennsteig - 4. června 2012 v 21:16 | Milan Pekky Bouška | Z historie - Durynským lesem a Krušnýma horama... Na kterou jsme se vydali dva v rámci mapování pro české stránky www.kammweg.cz, které vytvořil amatérský badatel s profesionálními výsledky, při hledání podkladů pro severnipolabi.cz a mapování MĚST, OBCÍ, OSAD A LIDÍ SEVERNÍHO POLABÍ. Na místo startu Herlenhauser, kde je první sjezd z dálnice za Eisenachem, nás dovezla nová kamarádova škodovka. Cesta která je označena jako Rennsteig, začíná podle map v Hörschel... více |
22. 6. so - den druhý
Pokračujeme přes Větrov (Strekenwald) do Adolfova (Adolfsgrün)  , u zaniklé kaple sv. Antonína Paduánského (Kapelle St. Antonius von Padua) se pokusíme najít jakékoli artefakty. Do sousedního Saska vkročíme u Černého kříže (Schwarzes Kreuz) na Černém potce (Schwarzbach), kde r. 1785 tragicky havaroval poštovní vůz… obcí Fürstenwalde se navrátíme do zaniklé Mohelnice (Müglitz) a rovněž zaniklých Habartic (Ebersdorf) , dlouhým, ale pozvolným sjezdem dorazíme do Ždírnice (Sernitz). Okolo oprámu (plaváním lze získat body k dobru) projedeme Varvažovem (Arbesau) a neexistujícím Horním Varvažovem (Oberarbesau) , necháme vás fakultativně vypátrat tajemství Kamene Obrů      (a tím si také přilepšit počtem získaných bodů). Pouť zakončíme ve Skoroticích (Gartitz), cestou ovšem ještě projedeme další 2 zanikláče: Kamenici (Kamnitz, Kamitz)  a Dělouš (Tillisch) , kde se zaradujeme hudbou, strdím a prozradíme všem dorazivším, kolik získali bodů a jak se ve sportovně-turistické akci zaměřené na pěstování fyzické odolnosti mladé generace a neexistující místa v okresu Ústí nad Labem celkově umístili (předání cen vítězům).
Pro otrlé: Kdo bude mít málo, odpojí se v Habarticích a přes Hájovnu Pod sedmi štíty (znkr.cz) - Forsthaus Siebengiebel namíří ku Přednímu Cínovci (Vorder-Zinnwald) , za Horním Cínovcem (cinovec.estranky.cz) odbočíme do Vápenice (Kalkofen). V nádražní restauraci  ve stanici Moldava (Moldau)  zhodnotíme, jak to asi viděl výpravčí a spisovatel Adolf Branald (* 4. 10. 1910 Praha - † 28. 9. 2008 Praha), jenž své zdejší působení zachytil v předválečném díle ‘Valčík z Lohengrina’ . Nočním přejezdem přes Pastviny (Grünwald) si usteleme v 3,5 km vzdáleném zaniklém hotelu Žebrácký roh (Battlecke)  .
23. 6. ne - den třetí
Nedělní návrat: Mackov (Motzdorf) - Fláje (Fleyh) - Nová Ves - Vilejšov (Willersdorf) - Oldříš (Ullersdorf) - taková normální nedělní mrtka do současnosti...
PS: Po celou dobu budeme s vizí opětovného vytýčení mapovat zaniklou historickou turistickou cestu Modrá hřebenovka - Blauer Kammweg)   , která vznikla již před 1. světovou válkou...
Některé z destinací:
Mapa
Doprava
Vlastní - na kole či autem s nosičem. Lze použít hromadnou dopravu dle dnů a místa, kde se budou účastníci zrovna nacházet.
Provozovatel: DP města Ústí nad Labem (cyklobus)
Linka č. 20: Divadlo - Zadní Telnice - Adolfov - Krásný Les - Varvažov, Pomníky - Divadlo - je v sezóně 2013 provozována od 21. 4. do 28. 10., vždy o víkendech a státních svátcích, v období letních prázdnin pak i každou středu.
Linka č. 21: Divadlo - Nakléřov - Petrovice, rozc. Krásný Les - Tisá, Kulturní dům - Divadlo - je v sezóně 2012 provozována od 21. 4. do 28. 10. 2013, vždy o víkendech a státních svátcích, v období letních prázdnin pak i každou středu.
K jízdence je povolena bezplatná přeprava 1 spoluzavazadla podléhající placení přepravného. Dospělí 40/60 (obousměrná)
Provozovatel Veolia Transport Teplice (cyklobusy)
V letní sezóně 2013 bude víkendová přeprava jízdních kol na hřebeny Krušných hor zajištěna vybranými spoji pravidelných linek č. 141 a 145 .
Autobusy, zajišťující tyto vybrané spoje, budou v období od 1. 5. do 30. 9. 2012 doplněny o cyklovlek na přepravu jízdních kol. Přeprava jízdních kol bude o víkendech a svátcích v uvedeném období umožněna na vybraných spojích linek č. 141 a 145
Linka č 141 Teplice - Dubí, Cínovec, České pomezí
Linka č. 145 Teplice - Dolní Moldava
Linkou se dopravíte okamžitým stoupáním vysoko až na hranici Ústeckého kraje a Svobodného státu Sasko (CZ/D), odkud máte hned několik atraktivních možností na další cíl. Po Krušnohorské magistrále směrem k Moldavě nebo na druhou stranu ke Komáří vížce a na Děčínsko, případně lze zvolit jinou trasu, a to směrem k Altenberku a oklikou se vrátit přes Fojtovice.
Cestující jsou na uvedených vybraných spojích linek č. 141 a 145 přepravováni za normálních tarifních podmínek vč. platnosti časových jízdenek. Za přepravu jízdního kola cestující zaplatí 35 Kč.
CYKLOBUS DĚČÍNSKO - LABSKÉ PÍSKOVCE - provozovaný Dopravním podnikem města Děčína, a. s. (DPMD) (cyklobus)
Stejně jako v minulých letech bude i letos provozovat cyklobusy na Děčínský Sněžník a Maxičky. Přeprava kol byla zahájena 7. dubna s ukončením 28. října. Spoje jsou provozovány pouze o sobotách a nedělích a ve svátek. Pravidelně budou odjíždět v časech: 8:42, 10:42 a 14:02 - více...
Kapacita vleku je 16 jízdních kol. Kola jsou na linkách přepravována zdarma, cestující uhradí jízdné pouze za sebe. Na Sněžník tak zaplatí např. 30 Kč hotově nebo 27 Kč z elektronické peněženky. Kola se nakládají pouze ve výchozí zastávce, a to na autobusovém nádraží v Děčíně IV. Z důvodu bezpečnosti při nakládce bude stejně jako loni přemístěna nástupní zastávka pro spoje linek 512 431 a 515 010, které kola přepravují. Všechny cyklobusy budou odjíždět ze stanoviště č. 1 na autobusovém nádraží.
S pozdravem ‘Sportu zdar’ pro rok 2013 zpracoval v pátek 14. 12. 2012...
Milan ‘Pekky’ Bouška (usti.blog.cz)
sekční šéf resortu ‘Kammweg’
při Severním Polabí (www.severnipolabi.cz) - v. r. (pekky@dbdent.cz)
KÁMEN OBRŮ
 Na louce za Kamenicí vyčnívá z pestrého koberce květin obrovský balvan pískovce, přes metr vysoký a dvanáct metrů v objemu. Na jeho temeni je plno prohlubenin, jakoby otisků nohou velikých zvířat vyhynulých a obrů lidských, dávno zemřelých. V pravěku prý na tom kameni sídlil obr, jenž stopy nohou svých v kameni zanechal. Když se obr rozkročil, jedna noha na kameni stála a druhá až na Milešovku, Doubravskou horu nebo Blansko dosahovala. - František Cajthaml-Liberté  (* 30. 3. 1868 Suchomasty - † 3. 5. 1936 Bystřany [Horušany, Wisterschan]) - Sto pověstí, bájí a příběhů severočeských - vyd. (1924): Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství (Hybernská 7, Praha II.) - Antonín Svěcený (* 1. 1. 1871 - † 12. 12. 1941) 
fotografie:
odhalení (2. 4. 2012): |